0 535 510 00 05
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda
Selanik Tohumculuk

Patates sektörüne yeni bir soluk getirecek sektörde öncü bir kuruluş olmayı hedefleyen firmamız , 2012 yılında Niğde de Selanik Tohumculuk adı altında kurulmuştur. Firmamız tohumluk patates üretimi, sanayilik ve yemeklik patates üretimi , depolaması ,sınıflandırması , paketlemesi , pazarlaması patates ithalat ve ihracatı konularında faaliyet göstermektedir.Patates yetiştiriciliğinde üreticilerimizin ve sektörün ihtiyacı olan sağlıklı ve kaliteli patates tohumluğu ihtiyacını karşılamak en önemli amacımızdır. Sektördeki tüm gelişmeleri ve yenilikleri takip eden firmamız her yıl yaklaşık 2.000 da alanda 6.000 ton tohumluk , 5.000 ton sanayilik ve yemeklik patates üretimi gerçekleşmektedir. Firmamız Niğde de bulunan 20.000 ton kapasiteli yeraltı depolarında ürünlerimiz depolama süresi boyunca özenle muhafaza edilmektedir. Firmamız tamamen öz kaynaklara gerçekleştirmiş olduğu üretimlerinde her yıl yaklaşık 7.000 ton ihracat yapılmaktadır. İhracat yaptığımız ülkelerin başında ise Azerbaycan , Gürcistan , Kıbrıs , Türkmenistan , Suriye ve Irak gelmektedir. Yapılan bu ihracatın yaklaşık 4.000 tonunun tohumluk patates olması ise ayrı bir öneme haizdir. Ayrıca firmamız piyasanın , üreticilerimizi ve müşterilerimizi talepleri doğrultusunda ileri kademede aldığı ithal tohumlukların yurt içinde sertifikasyon işlemlerini gerçekleştirerek sektörde ihtiyaç duyulan  kaliteli tohumluk ihtiyacını da karşılamaktadır. Tüm bunların yanında firmamız ülkemizin patates tohumluğunda ithal eden değil ihraç eden bir ülke konumuna gelmesi için yerli ve milli tohumluk çalışmalarına büyük önem vermektedir. Yerli ve milli patates çeşitlerini ülkemizdeki üretim sistemine girmesi için büyük destek vererek bu yönde girişimlerde bulunmaktadır. Bu bağlamda firmamız bir ilk olarak patates araştırma enstitüsü müdürlüğünce geliştirilen üç adet yerli ve milli patates çeşidini (onaran 2015 ,ünlenen ve nam )”Tohumluk üretim ve satış hakkını 27.04.2018 tarihinde almıştır. Hali hazırda bu yerli ve milli çeşitlerin ileri kademede tohumluk üretimi ve sertifikasyon çalışmaları devam etmektedir.Çok yakında bu çeşitleri üreticilerimizle buluşturacağız yine bir ilk olarak bu üç çeşitinde Azerbaycanda denem dikimleri firmamız Selanik tohumculuk tarafında 2018 yılında yapılmıştır.Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra bu üç yerli ve milli patates çeşitinin yurt dışına satışı firmamız tarafında gerçekleştirilecektir. Firmamız yine bir ilke imza atarak patates araştırma enstitüsü müdürlüğü tarafından tescil ettirilen yüksek verimli LEVENT BEY ve MURAT BEY isimli yerli ve milli patates çeşitlerini enstitü tarafından 09.05.2019 tarihinde yapılan “Tohumluk üretim ve pazarlama hakkı satış ihalesi” ile alarak genişleyen yerli ve milli ürün yelpazesine katmıştır.Çok kısa bir zamanda zarfında patates sektöründe ilklere imza atarak hızla yükselen firmamız yenilenen çeşit portföyü ile gelişen , güçlenen  ve büyüyen ülkemiz tarımına ve patates sektörüne katkı sunmaya devam etmektedir.

Misyonumuz

Ürünlerimizde her zaman kaliteyi ve insan sağlığını önemseyen patates tohumculuğunda Türkiye yi ithal eden değil  ihraç eden  konuma getirmeyi hedefleyen öncü firma yolunda ilerlemektedir.

Vizyonumuz

Arge çalışmalarını ön planda tutarak teknolojik gelişmeler çerçevesinde yenilikçi insan sağlığını önemseyen toplumsal değerlere ve ihtiyaçlarına önem veren firmadır.