0 535 510 00 05
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tohumluk Patates Hasadı Tarla Günü Düzenlendi

05 Şubat 2020
3 kez görüntülendi

Darende İlçesi Başdirek Mahallesinde Tohumluk Patates Hasadı Tarla Günü düzenlendi.

Düzenlenen Tarla Gününe İl Müdürümüz Tahir MACİT, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Abdurrahman CAĞLA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet KÖKSAL, Darende İlçe Müdürü Fatih KURT, Darende Ziraat Odası Başkanı Vedat Ali KAYA, teknik elemanlar ve üreticiler katıldılar.

İl Müdürümüz Sayın MACİT yaptığı konuşmasında “Bu proje ile ilimizde 2018 yılında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Selanik Tohumculuk Hayvancılık Tarım Nakliyat Taşımacılık Taahhüt İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. tarafından Darende İlçesi Başdirek Mahallesinde Mayıs ve Haziran aylarında Tohumluk Patates üretimi için yaklaşık 550 dekarlık alanda ekim yapılmıştır.

Ekimi gerçekleştirilen Onaran-2015, Nam, Ünlenen gibi Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescili gerçekleştirilen yerli patates çeşitlerinin ilimizde ilk defa ekimi yapılmış ve sertifikalı tohumluk olarak üretimi yapılmıştır.

Tohumluk patates ekim alanlarında, üretimi ilk defa gerçekleştirilen yerli patates tohumluklarının yanında Selanik Tohumculuk tarafından Agria, Madeleina, Melody, Belmonda,  Marabel, Banba,  Jelly, Vogue, Morfona, Granola,  Agata ve Arizona gibi yabancı çeşitlerden de üretim yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca ekimden hasada kadar vejetasyon dönemlerinde gerçekleştirilen tarla kontrollerinde yerli çeşitlerimizin yabancı çeşitlerden daha verimli olduğu, hastalık etmenlerine daha dayanıklı olduğu ve yabancı çeşitlere karşı üretim maliyetlerinin %70 daha ucuz olduğu görülmüştür.

Bu çalışmayla “Yerli ve Milli” patates çeşitlerimizin tanıtımını ve üretim avantajlarını görsel olarak üreticilerimize iletmeyi hedeflemiştik. Bugün burada bunu gerçekleştiriyoruz. Çalışmalara katılan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne, Selanik Tohumculuk Hayvancılık Tarım Nakliyat Taşımacılık Taahhüt İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimizin bu üretim alanına olan yoğun ilgilerini görmek bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Tarımın her alanında olduğu gibi tohumluk patates üretimi yapmak isteyen üreticilerimize de her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki yerli ve milli çeşitlerimizle kaliteli üretimimizi artıralım. Hasadın hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

İl Müdürümüzün konuşmasının ardından tohumluk patates hasadına başlandı. Verimin yüksek olduğu görülünce üreticilerimizin bu üretim için talepleri yoğunlaştı.

Tarla Gününe katılan üreticilerimize patates yetiştiriciliği hakkında broşürler dağıtılarak teknik elemanlar tarafından bilgilendirmeler yapıldı.